Aktualności
Wystawa czasowa
22.03.2018
21 marca 2018 roku w Centrum Weterana odbył się wernisaż wystawy

Dzięki współpracy z Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w  Łodzi przygotowano wystawę ukazującą realia pracy personelu medycznego w misjach poza granicami kraju. O swoich doświadczeniach z Afganistanu opowiedzieli wyjątkowi goście: st. chor. sztab. Leszek ŚWIERCZYŃSKI oraz plut. Cezary DRYŃSKI – ratownicy medyczni, weterani. Zebrani w Sali Tradycji Goście dowiedzieli się m.in. jak przygotowują się ratownicy medyczni do wyjazdu na misje oraz co jest najtrudniejsze w prowadzeniu działań ratunkowych w warunkach bojowych. Nasi goście opowiedzieli również o poziomach medycznych w medycynie pola walki oraz pokazali jak prawidłowo założyć stazę, czyli opaskę zaciskową.
W sali ekspozycyjnej zaprezentowano wyposażenie plecaka ratownika medycznego oraz  miejsce, gdzie trafiają ciężko ranni – „Trauma Room” – zaaranżowane na wzór funkcjonującego w Polskim Szpitalu Polowym w bazie Ghazni. Drugą część wystawy stanowią fotografie ukazujące m.in. ewakuację medyczną MEDEVAC, udzielnie pomocy medycznej żołnierzom w warunkach bojowych, jak również ludności cywilnej podczas organizowanych tzw. „białych niedziel”. Ponadto fotografie pozyskane od ppłk rez. prof. Waldemara Machały – anestezjologa, wielokrotnego uczestnika misji zagranicznych – przedstawiają operacje ratujące życie  przeprowadzane w „Trauma Room” w Ghazni.
Na koniec zebrani goście mieli wyjątkowa okazję zwiedzenia Placówki Medycznej Pierwszego Poziomu, która została rozstawiona przy Centrum Weterana. Przedstawiciele WCKMed, mjr Bogdan ZALEWSKI i por. Aureliusz BARDZIŃSKI, opowiedzieli o najnowocześniejszym sprzęcie medycznym stosowanym w szpitalu polowym oraz oprowadzili po miejscu pracy medyków w warunkach polowych.
Bardzo dziękujemy Wojskowemu Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi za trud włożony w pomoc przy organizacji wystawy, a Gościom za tak liczne przybycie.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy, która będzie otwarta do 30 kwietnia 2018 roku.

 
 
Agata Krzemińska